Фосфор в добривах міститься у важкодоступній для рослин формі. Але за зиму в результаті хімічних процесів він перетворюється доступний елемент.
Особливо ефективно це добриво на кислих грунтах - воно їх подщелачиваєт і наближає до нейтральної реакції.
Як використовувати. Добриво рівномірно розкидають по поверхні ґрунту, а потім ділянку перекопують на штик лопати. Норма витрати - 30 кг на сотку.
Особливості. Фосфоритне борошно не можна змішувати і вносити на грядки одночасно з вапном, карбонатом калію.
Подвійний суперфосфат. Це найпопулярніше фосфорне добриво, фосфору в ньому дуже багато - 40 - 50%. Особливості. Найкраще вносити суперфосфат разом з органікою - компостом або перегноєм. Тоді ефективність добрива помітно підвищується. А ось з сечовиною, аміачної, натрієвої і кальцієвої селітри, карбонатом калію, вапном, доломітом, крейдою його змішувати не можна.
В принципі ці добрива можна було б внести і навесні - вони добре засвоюються. Але більшість з них містять хлор, який негативно впливає на рослини. При осінньому внесенні хлор випаровується, і до весни підживлення стає повністю безпечною.
Сульфат калію (сірчанокислий калій). Одне з найпопулярніших калійних добрив, саме його найчастіше рекомендують агрономи. Калію в ньому 45 - 53%. Крім нього, до складу входить сірка (18%), яка покращує якість і збільшує термін зберігання врожаю. І що особливо важливо - не дає нітратів накопичуватися в плодах. Добриво не можна змішувати з сечовиною, аміачною селітрою, сульфатом амонію, карбонатом калію, вапном, крейдою і доломітом.
А ще сульфат калію підкислює грунт, тому вносити його рекомендують тільки на нейтральних і лужних ділянках.
Калімагнезія (сульфат калію-магнію). У ньому калію менше, ніж у сульфате калію, всього 26 - 28%. Але зате в складі є магній (9 - 16%), який дуже корисний на піщаних грунтах, бідних цим елементом. Вносити це добриво можна як восени, так і навесні, але в кінці сезону зручніше - в цей час не так багато робіт. Калімагнезію можна змішувати з сечовиною і карбонатом калію.
Хлористий калій. Це саме насичене калієм добриво - його там аж 50 - 60%. Але при цьому воно ж і найшкідливіше серед калійних, тому що в складі дуже багато хлору, який пригнічує рослини і засоляет грунт. Цей елемент на дух не переносять огірки, перці, помідори і картопля. А це наші основні культури! Якщо вже ви надумали вносити хлористий калій, підгодуйте їм буряк - вона любить солоні грунту. Але пам'ятайте: це добриво можна змішувати з вапном, доломітом, крейдою і карбонатом калію.
Многие дачники удивятся: азотные удобрения - осенью? Это же неправильно! Ведь всем известно, что они легко вымываются из почвы с дождями и талыми водами, поэтому вносят их только весной. В большинстве случаев это верно. Но среди азотных есть такие, которые надолго фиксируются в почве, даже несмотря на обилие осадков. А азот растениям осенью тоже необходим! В совсем небольших дозах, но он нужен. Например, корням, которые даже зимой проявляют активность, пусть и небольшую.
Аммиачная селитра. В ній близько 35% азоту. Добриво чудово діє навіть у мерзлому грунту, тому його можна і потрібно вносити восени. Не можна змішувати з сечовиною, кальцієвою селітрою, суперфосфатом, сульфатом калію, вапном, доломітового борошном, крейдою, карбонатом калію. Але особливо з органікою: торфом, соломою і тирсою - ці суміші здатні самозайматися і навіть вибухати!
І ще аміачну селітру не варто використовувати на кислих ґрунтах - вона ще більше їх закислит. А ось для нейтральних і лужних ділянок вона підходить ідеально.
Сульфат амонію (сірчанокислий амоній). Азоту в ньому трохи менше, всього 20%, але зате є сірка, про користь якої вже згадувалося вище.
Особливості. Сульфат амонію можна використовувати тільки на лужних ділянках. Для нейтральних, а тим більше кислих він не підходить, тому що сильно підкислює грунт.
І ще це добриво не можна змішувати з гашеним вапном, фосфоритним борошном, сульфатом калію, натрієвої, кальцієвої і калійною селітрою, золою, карбонатом калію.