Сульфат амонію синтетичний (сірчанокислий амоній) - хімічна формула (NH4) 2SO4 - азотно-сірчане мінеральне добриво.
Значення азоту в життєдіяльності рослин важко переоцінити - він займає перше місце серед мінеральних сполук, тому зупинимося на значенні сірки в житті рослин. Сірка - є найважливішим елементом живлення сільськогосподарських культур, як і азот, вона входить до складу білків і амінокислот. За фізіологічною дією в харчуванні рослин сірку слід поставити на третє місце після азоту і фосфору.
Значна частина сірки в рослинах знаходиться у вигляді солей сірчаної кислоти, тому сульфат амонію є прекрасним джерелом сірчаного живлення. Амоній, що входить в сульфат амонію, добре доступний рослинам, мало рухомий і не вимивається з грунту, що забезпечує можливість широкого його застосування в якості основного добрива, а також і весняного підживлення.
Низький вміст сірки в ґрунтах може бути істотним чинником, що обмежує ефективність азотних, фосфорних і калійних добрив.
У порівнянні з іншими культурами велика кількість сірки споживає рапс. Особливо хороші результати забезпечує внесення сульфату амонію під зернові, картоплю і овочі, в т.ч. цукровий буряк.
Слід пам'ятати, що в зернових культур часто виявляються ознаки дефіциту сірки, які у виробничих умовах трактуються як дефіцит азоту.
При застосуванні сульфату амонію одночасно ліквідується недолік азоту і сірки в харчуванні рослин, що значно покращує якість виробленої продукції.
На чорноземах позитивний вплив сульфату амонію на врожайність сільськогосподарських культур в деяких випадках навіть перевершує дію інших форм азотних добрив. З огляду ж на той факт, що роздрібна ціна сульфату амонію набагато нижче аміачної селітри і тим більше карбаміду, перевага економічної ефективності застосування сульфату амонію, очевидна.
З усіх існуючих форм сірчаних добрив найбільший вміст сірки має амоній сірчанокислий. Тому в перспективі найбільш реальним шляхом поповнення запасів сірки в ґрунтах є використання сульфату амонію.
Терміни, дози і способи застосування сульфату амонію
Сульфат амонію є високоефективним азотним добривом, застосування якого забезпечує високу агрономічну і економічну ефективність вирощування основних сільськогосподарських культур.
Сульфат амонію рекомендується в першу чергу для культур:
вимогливих до сірки (ріпак, капуста та інші хрестоцвіті культури, гречка, озима та яра пшениця)
воліють аммонийной формі азоту перед нітратної (картопля, цукровий буряк, кормові культури)
краще виростають при слабокислой реакції грунтового розчину (картопля, льон, чай, соняшник, морква, помідори, щавель, петрушка, ріпа, редька, гарбуз, кабачки, редис, агрус, малина).