«Пестициди» – це збірна назва хімічних або біологічних речовин і сумішей, що застосовуються в сільському господарстві для захисту культурних рослин від впливу різних шкідливих шкідників: комах, кліщів, гризунів, бактерій, нематодозів, вірусів, всіляких видів грибів, мікроорганізмів, бур'янів і збудників захворювань.
Слово «пестицид» представляє собою похідне від двох слів (латинського «Рestis», що означає «зараза»» і слова «Сaedo», що перекладається з латини як «вбивати»).
Трохи історії про пестициди
З проблемою наявності шкідників людство зіткнулося ще на зорі розвитку землеробства. По мірі зростання рослинництва і збільшенням кількості оброблюваної площі люди постійно шукали шляхи боротьби з шкідливими тваринами і комахами, оскільки ті надавали негативний вплив на врожай багатьох культур.
Хімічні речовини активно застосовувалися вже в стародавньому Римі та Греції. Наприклад, у своїй знаменитій «Одісеї» Гомера двадцять другої пісні описує процес обробки прилеглих до будинків територій сірої, яку він назвав «очищає».
Давньогрецький філософ Демокріт радив обробляти рослини настоєм з маслин (плоди оливкового дерева чорного кольору). Насіння перед посадкою він рекомендував попередньо обробляти соком заячої капусти, яка завдяки великому вмісту дубильних речовин і наявності органічних кислот ефективно протидіяли збудників різних хвороб.
Детальні відомості про хімічної боротьби з шкідниками зустрічаються і в документах, датованих ще кінцем сімнадцятого століття. У них рекомендується для захисту культур використовувати інсектициди, приготовані на основі отруйних рослин.
В середині вісімнадцятого століття в якості протравливателя для насіння активно застосовувалася мідь, миш'як і навіть ртуть, які можна назвати першим поколінням сучасних пестицидів.
Поступово поряд з розвитком сільського господарства поліпшувалися і хімічні засоби захисту, їх ефективність зростала, з'являлися нові види комбінованих препаратів, які виявилися спроможними протидіяти цілим групам і навіть окремо взятих видів шкідливих організмів.
В даний час існує величезний перелік ефективних (у тому числі і абсолютно безпечних) пестицидів, які приходять на зміну високотоксичним (фосфорорганічних, ртутьсодержащим, хлорорганическим та інших препаратів). Помітно скоротилася кількість порошкових хімікатів, дустом, емульсій, оскільки їх замінили більш нешкідливі з точки зору екології засоби захисту та боротьби з шкідниками.
Тим не менш, при використанні сучасних пестицидів, аграріям слід пам'ятати про те, що все-таки їхню основу, як правило, становлять біологічно активні речовини, здатні порушити нормальне функціонування екологічної системи, включаючи ґрунт, повітря і воду. Про це необхідно пам'ятати і застосовувати отрутохімікати вкрай обережно, оскільки вони можуть порушити найважливіші життєзабезпечуючі функції навколишнього нас природи, адже шкідливі та навіть небезпечні для здоров'я людей і тварин речовини не тільки забруднюють грунт і воду, але в результаті випари піднімаються в атмосферу, заражаючи повітря.
Найчастіше під вплив небезпечних пестицидів потрапляють дикі види ссавців, безхребетні і птиці. За деякими даними, до сімдесяти (!) відсотків застосовуваних пестицидів в результаті потрапляють в річки і озера, в результаті чого гине або навіть повністю зникають багато прісноводні мешканці водойм і зокрема окремі види риб.
Види пестицидів
Пестициди різняться за своїм хімічним складом, об'єктам застосування, способом проникнення і характером (специфікою) впливу.
Існують наступні групи пестицидів: неорганічні сполуки (сполуки ртуті, фтору, барію, сірки, міді, а також хлорати та бораты), а також засоби рослинного, бактеріального і грибного походження (піретрини, фітонциди та антибіотики, бактеріальні та грибні препарати). Але найбільш велика група пестицидів все - таки проводиться на основі органічних сполук, оскільки вони володіють найбільш високою фізіологічною активністю.
Перелік існуючих пестицидів
Акарициди – засоби, призначені для боротьби з кліщами растительноядными
Альгіциди – препарати, які сприяють знищенню надмірної рослинності (водоростей) у водоймах
Антигельминты – призначені для боротьби з паразитами і черв'яками
Антирезистенты – являють собою спеціальні компоненти у вигляді добавок, завдання яких полягає у зниженні стійкості комах до окремих речовин
Антисептики – кошти, які охороняють матеріали (металеві) від руйнування мікроорганізмами
Арборициди – препарати, призначені для знищення небажаної рослинності, зокрема чагарників
Атрактанти – речовини, що сприяють залученню окремих видів комах або тварин
Афициды – засоби, призначені для протидії попелиці
Бактерициди – речовини для боротьби з бактеріями і бактеріальними хворобами рослин
Гаметоциды – препарати, які викликають стерильність бур'янистих трав
Гербіциди – засоби, що сприяють знищенню бур'янів
Десиканти – речовини, що сприяють підсушування рослин в період їх збирання
Дефоліанти – речовини, призначені для видалення листя на рослинах
Зооциди – препарати, що протидіють тварин - шкідників
Інсектициди – велика група засобів, які призначені для боротьби зі шкідливими комахами
Інсектоакарициди – засоби боротьби з комахами і кліщами
Ларициды – знищують личинок і гусениць
Лимациды – призначені для знищення равликів
Моллюскоциды (лимациды) - засоби, призначені для боротьби з різними молюсками
Нематициды – засоби боротьби з круглими хробаками (нематодами)
Овіциди - препарати, що знищують яйця кліщів та інших комах
Ратициды – речовини сприяють знищення мишей і пацюків
Репеленти – речовини, що відлякують комах - шкідників
Ретарданти – кошти, загальмовуючі ріст і розвиток рослин
Родентициди – протистоять гризунам
Синергісти – спеціальні речовини, що викликають посилення дії пестицидів
Феромони – речовини, продуценти комах, що впливають на особин протилежної статі
Фумиганты – препараты, которые применяют для борьбы с вредителями и возбудителями болезней растений
Фунгициды – средства борьбы с заболеваниями растений
Хемостерилизаторы – данные средства способствуют половой стерилизации насекомых
Необходимо заметить, что данное распределение достаточно условно, поскольку многие виды химикатов имеют универсальное действие, например, могут уничтожать клещей и личинок на различных стадиях развития насекомых. Например, популярный препарат «Малатион» является одновременно и инсектицидом и акарицидом, поэтому часто его называют инсектоакарицидом.
Пестициды могут производиться в различных препаративных формах, и иметь вид, например концентрированной эмульсии или смачивающегося порошка. Они также могут встречаться в гранулах и таблетках.
Обработку растений пестицидами можно производить способом опрыскивания, опыления, фумигацией (газацией), методом разбрасывания гранул непосредственно на поверхности грунта или внесением химикатов в почву.
По способу проникновения и механизму воздействия на организмы пестициды можно разделить на следующие четыре вида:
1. Контактные (проникают при непосредственном контакте с вредителем)
2. Кишкові (потрапляють в організм шкідника разом з їжею)
3. Системні (поглинаються шкідником і переносяться по внутрішнім органам, вражаючи їх)
4. Фумигативного дії (проникаючи в організм через дихальну систему, отруюють шкідника)
Важливо пам'ятати, що застосовуючи той чи інший пестицид, слід максимально убезпечити власне здоров'я і намагатися не завдавати шкоди навколишньому природі.